За екипите най-много може да се научи от
Уроците на гъските
Преведени за хората от натуралиста Milton Otson:
- Всяка птица, размахвайки своите крила, създава повдигаща сила за следващата я. Чрез полет във формата на буквата “V”, цялото ято прави летенето 71% по-бързо, отколкото ако птицата лети сама.
Урок: Хората, които споделят обща посока и чувство за общност, могат да достигнат до мястото, където отиват по-бързо и по-лесно, защото те пътуват, оттласквайки се един от друг. - Когато една гъска изпадне от формацията, тя внезапно чувства спирачката и съпротивата на опита си да полети сама, и бързо се връща във формацията, за да ползва предимството на повдигащата сила на птицата пред себе си.
Урок: Ако ние имаме толкова много разум, колкото гъските, ние бихме стояли във една формация с тези, които са се запътили натам, където ние бихме искали да отидем, и ние бихме желали да приемем тяхната помощ, както и да дадем нашата на другите. - Когато гъската водач се умори, тя отива назад във формацията, и друга гъска преминава да лети на предна позиция.
Урок: Струва си да се редуваме при справянето с тежки задачи и да споделяме водачеството. Ние, хората, както и гъските сме взаимозависими едни от други. - Гъските, намиращи се назад във формацията , крякат, за да окуражат тези отпред да поддържат своята скорост.
Урок: Необходимо е да сме сигурни, че нашето крякане отзад е окуражително. - Когато една гъска се разболее, или е ранена, или е застреляна, две гъски се отделят от формацията и я следват надолу за да й помогнат и да я предпазват. Те остават с нея, докато тя си върне способността да лети отново, или умре. Тогава те политат отново с друга формация или настигат своето ято.
Урок: Ако ние имаме толкова много разум, колкото гъските, ние също бихме се подкрепяли в трудни моменти, също както когато сме силни.